آشنایی با قدس

آشنایی با قدس

مجتمع سالمندان و معلولین قدس خدمات تخصصی، در راستای نگه‌داری و توانبخشی سالمندان و معلولین ارائه می‌دهد و هدف اصلیِ آن فراهم آوردن محیطی پویا، همراه با سلامتیِ جسم و روان، احساس امنیت، فعالیت و ایجاد امید متناسب با ویژگی‌ها و نیازمندی‌های سالمندان و معلولین است. در این مجتمع 500 مددجو به صورت شبانه‌روزی نگه‌داری می‌شوند.

بنیاد خیریۀ کامرانی در سال 1345 توسط مرحوم  مهندس سیف‌الدین کامرانی و همسر ایشان بانو پروین دخت میهن در قالب یک مؤسسۀ خیریه و عام‌المنفعۀ غیرانتفاعی تأسیس گردید. این بنیاد بر آن بوده است که برای بیماران و اقشار نیازمند جامعه، شرایط درمانی و زیستی مطلوبی فراهم آورد و در همین راستا مجتمع معلولین و سالمندان قدس را در سال ۱۳۵۹ راه اندازی نمود.

این مجموعه، کار خود را با دو بخش مردان و زنان سالمند و فاقد سرپرست آغاز کرد، در ابتدا مدیریت آن با بخش دولتی بود اما از سال ۱۳۸۳  به طور کامل به بنیاد خیریۀ کامرانی واگذار شد. در آن سال مجتمع قدس در حدود ۵۷۰ نفر مددجو داشت. به تدریج علاوه بر امکانات و تجهیزات پزشکی، مجتمع قدس امکاناتی برای رفع نیازهای روانی مددجویان نیز در نظر گرفت. طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ تعداد زیادی از مددجویان مجهول‌الهویه و کارتن‌خواب از طریق سازمان بهزیستی در مجتمع پذیرفته شدند؛ به این ترتیب که در سال ۱۳۸۸، مجتمع قدس ۷۵۰ مددجو داشت و امروز این مجتمع برای کارآیی بهتر خدمات خود را منحصر به قشر آسیب‌پذیر جامعه، یعنی زنان سالمند و معلول کرده است.

هم اکنون مجتمع سالمندان و معلولین قدس با ظرفیت بیش از ۵۰۰ مددجو، که در زمینی به مساحت ۶ هکتار و زیربنای ۳۵۰۰۰ مترمربع به صورت ویلاهای مجزا در فضایی سرسبز و دلنشین طراحی شده است، با حمایت و مدیریت خانواده کامرانی و همچنین همراهی و پشتیبانی خیرین و نیکوکاران، در مسیر تکامل و توسعه خدمات تخصصی گام برمی دارد.

 

چشم انداز مجتمع قدس

 

    پرداخت به مقولۀ سالمند و تثبیت «سالمندی یک پدیدۀ زیست‌شناختی است نه تمام شدن زندگی»
    ارتقاء سطح سلامت روحی و روانی سالمندان و معلولین
    ایجاد آرامش در دوران سالخوردگی، تقویت حرمت سالخورده، و افزایش امید به زندگی
    ارتباط بین جامعۀ جوان و جامعۀ سالخورده به عنوان گنجینۀ تجربه‌های ارزشمند از طریق به کارگیری نیروی انسانی جوان  
    افزایش کیفی سبک زندگی معلولین
    رشد و تقویت طب سالمندان در کشور
    مشارکت مردم در ارتقاءِ سلامت جامعه و بهره‌گیری از حس معنوی ایجاد شده

 

اهداف

 

      فراهم آوردن محیطی پویا برای تجربۀ یک زندگی با نشاط و متعادل
      ایجاد فضا و تجهیزات استاندارد متناسب با نیازها و شرایط خاص سالمندان و معلولین
      ارائۀ خدمات مناسب پزشکی و درمانی به سالمندان و معلولین
      طراحی و اجرای روش‌های مختلف جذب مشارکت‌های مردمی
      ارتباط مستمر و صمیمانه با خیرین، افراد و گروه‌های نیکوکار در جهت رفع نیازها و زندگی بهتر مددجویان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس:

کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج ، ابتدای کمربندی شهریار - اندیشه ، خیابان سالمندان ، مجتمع سالمندان و معلولین قدس ، کد پستی ۳۷۵۴۱۷۷۴۶۷

تلفن : 02146879813